High Torque 75 kW Vector Control Variable Frequency Drive VFD for Industrial Motors
High Torque VFD
,75 kW Variable Frequency Drive
,Vector Control AC Drive
The Inovance MD500 is a high-performance, general-purpose vector control AC drive designed to meet the most demanding industrial requirements. Featuring a compact design, global certifications (CE/UL), and exceptional control precision, it provides reliable motor speed control for a wide range of applications from textile to metal processing.
| Structure Type | Mounting Hole Position A mm (in.) | Mounting Hole Position B mm (in.) | Overall Dimension H mm (in.) | Overall Dimension H1 mm (in.) | Overall Dimension W mm (in.) | Overall Dimension D mm (in.) | Mounting Hole Diameter d mm (in.) | Weight kg (lb) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| T9 | 320(12.6) | 890(35.1) | 874(34.4) | 915(36.1) | 400(15.8) | 320(12.6) | Φ10(0.4) | 85(187.4) |

| MODEL | MD500-2T75G |
|---|---|
| Item | Specification |
| Power (kW) | 75 |
| Volume | T9 |
| Rated Motor Capacity (kW) | 75 |
| Rated Output Current (A) | 304 |
| Output Voltage | Three-phase 0V ~ Input Voltage |
| Max Output Frequency | 500Hz |
| Carrier Frequency | 0.8kHz~6.0kHz (auto-adjust based on load characteristics) |
| Overload Capacity | Continuous 150% rated current for 60s, then overload occurs |
| Rated Input Current (A) | 287 |
| Rated Voltage & Frequency | Three-phase 200V AC~240V AC, 50Hz/60Hz |
| Allowable Voltage Fluctuation | -15%~+10%, practical range: 170V AC~264V AC |
| Allowable Frequency Fluctuation | ±5%, practical range: 47.5Hz~63Hz |
| Power Supply Capacity (kVA) | 132 |
| Grid Type | TN, TT, IT (Y) |
| Heat Dissipation Loss (kW) | 3.23 |
| Airflow (CFM) | 627 |
| Overvoltage Category | OVC III |
| Pollution Degree | PD2 |
| IP Rating | IP20 (open type, for IEC products) |
| Protection Class | Class I |
Equipped with high-performance control chip, the VFD realizes fast response and stable output. The optimized cooling design ensures excellent heat dissipation under long-time load operation. It supports flexible parameter configuration to meet different industrial application requirements, effectively reducing equipment energy consumption and improving production efficiency.
Perfectly applied in industrial automation, water pump, fan, air compressor, mechanical equipment, mining, chemical industry and other industrial fields. It is an ideal solution for industrial motor speed control and energy saving transformation.
Bebaios, a leading high-end brand in the compressor and gas machinery industry. Our team fosters a harmonious atmosphere and cares about the physical and mental well-being of our employees. We focus on the global market and have a highly experienced R&D team with over 20 years experience. We prioritize technological innovation in air compressors, holding over 50 patents and achieving numerous scientific and technological breakthroughs. While innovating, we also emphasize user experience and have close collaborative projects with domestic universities and research institutions.
A: All our compressors come with a 12-month warranty for complete peace of mind and technical support.
A: 6000 units
A: 3 to 5 weeks
A: We primarily ship from Shenzhen Port, which offers efficient shipping routes to global destinations.
A: Telegraphic Transfer (T/T)
Inovance MD500 VFD: векторное управление с высоким крутящим моментом для асинхронных двигателей. Имеет мощность 75 кВт, перегрузочную способность 150 %, сертификаты CE/UL и оптимизированное охлаждение. Идеально подходит для насосов, вентиляторов, компрессоров и промышленной автоматизации.